Jak si vybrat firmu na rekonstrukci střechy.

Plánujete rekonstrukci střechy a nevíte jak na to? Nevíte jak si firmu vybrat? A hlavně jak nenaletět a nepřijít o peníze?

Pomoci několika základních pravidel, se vyvarujete těch nejhorších chyb.

Začínáme – máte rodinný dům kde stav střechy je již natolik špatný, že se nevyplatí běžná oprava a musíte vyměnit celou krytinu. Je jedno jaký typ střechy máte, zda je šikmá nebo plochá, tyto pravidla platí obecně.

Rozpočet – nejlépe položkový

Vyberte si několik firem ve svém okolí a požádáte je o vypracování cenové nabídky na vaši střechu. Každé firmě poskytněte stejné informace o tom co po nich požadujete. Jako příklad můžeme zvolit variantu – mám na šikmé střeše tašky a budu chtít zase tašky, třeba betonové červené a klempířské prvky z pozinkovaného plechu. Jako druhou variantu chci tašky pálené, červené a klempířské prvky z Titan – Zinkového plechu 0,6mm. Nebo něco jiného, záleží jen na vás co preferujete.

V této fázi jde o to poskytnout realizačním firmám naprosto stejné údaje a požadavky kvůli srovnání cenové nabídky pro stejnou variantu střechy. Pokud by jste tohle neudělali, tak si nikdy nevyberete tu nejlepší nabídku. Firmy budou kombinovat materiály a tvrdit, že jejich nabídka je jiná a samozřejmě lepší než ostatní. A rada nakonec – rozpočet by měl být položkový. Firma která přinese rozpočet na třech, čtyřech řádcích, tu bych okamžitě vyřadil.

Výběr realizační firmy

Po předání rozpočtů od vybraných firem si prostudujte jejich nabídky. Pokud předložili přehledný položkový rozpočet, jistě nebude pro vás problém srovnat si ceny a jejich nabídky na dobu realizace a délku záruky. Pozor, ta nejnižší cena nebývá ta nejlepší. Firmy zkouší různé finty a cenu se později snaží navýšit. Pomáhají si různými skrytými vadami střechy. Samozřejmě se to může stát, po demontáži krytiny se zjistí, že krov je částečně uhnilý a musí se měnit trámy, ale to je viditelná vada a řeší se to dodatkem ke smlouvě o dílo.

Dalším kritériem je délka poskytnuté záruky. Běžná délka by měla být 60 měsíců. Pozor i na přehnaně dlouhou dobu záruky, takové firmy často po několika letech končí.

Výhodou také je, když je realizační firma z blízkého okolí. Může se stát, že si vyberete kvůli nízké ceně firmu která má sídlo třeba 150km od vás a to se potom špatně komunikuje.

Dost důležité jsou reference, po každé firmě by jste měli požadovat ukázku realizace podobné stavby i s kontaktem na majitele. A tomu majiteli by jste měli v každém případě zavolat a zeptat se jak byl spokojen s provedenou prací a vystupováním firmy.

Realizace zakázky

Po pečlivém výběru a zvážení i ostatních okolností jste si vybrali realizační firmu, dohodli jste si cenu, délku prováděných prací, financování díla, délku záruky, penále a datum zahájení prací. Výborně, to vše musí obsahovat Smlouva o dílo (SoD), kterou uzavřete s vámi vybranou firmou.

Návrh SoD většinou připravuje zhotovitel díla, ale můžete si ji, pokud tomu rozumíte, připravit sami. V každém případě si SoD pořádně přečtěte než ji podepíšete. Financování díla se provádí formou zálohy za provedené dílo, nikdy nedávejte peníze dopředu. Můžete se dohodnout třeba na poskytnutí jedné zálohy cca 30-40% z ceny a zbytek po úspěšném předání díla bez závad. Po dokončení zakázky vám firma předá kompletně hotové dílo na připraveném formuláři – Zápis o předání díla. Dokument obsahuje údaje nutné k předání stavby. Pokud je dílo v pořádku a bez závad předáno, zaplatíte zbytek z dohodnuté ceny.

Pozor, dílo může být předáno a vy budete muset zaplatit i když bude střecha vykazovat několik drobných závad. Ale opravdu jen drobných. Je to z důvodu ochrany zhotovitele, který by nemusel dostat nikdy zaplaceno, protože by si objednatel stále vymýšlel další a další drobné závady.

A rada na závěr, pokud této činnosti vůbec nerozumíte a nepoznal by jste jestli firma použila deklarované materiály uvedené v rozpočtu, nebo jinak stavbu šidila, najměte si člověka z oboru, který bude stavbu kontrolovat za vás. A nezapomeňte si tuto podmínku dát do Smlouvy o dílo.

To je tak ve zkratce to nejdůležitější. Případné dotazy napište do komentářů nebo použijte kontaktní formulář na stránce Kontakt – Naše střechy

1 komentář: „Jak si vybrat firmu na rekonstrukci střechy.

  • 2. 7. 2019 (03:40)
    Permalink

    Děkuji za informace, pomohlo mi to v rozhodnutí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *