Jakou krytinu na plochou střechu.

Jednoduchá otázka, ale složitější odpověď. Nejdříve si musíme odpovědět na otázku o jakou plochou střechu se jedná. Existují tři hlavní kategorie plochých střech:

  1. Průmyslové střechy
  2. Střechy na rodinných domech
  3. Malé stavby

Na průmyslové střechy jako výrobní haly, velké obchody nebo sklady se používají osvědčené a na montáž nepříliš náročné systémy, které musí být ovšem provedeny kvalitně s důrazem na detaily u prostupů a ukončení střechy. Typická skladba takové střechy vypadá takto:

V tomto případě se jedná o stropní konstrukci tvořenou trapézovým plechem na kterém je parotěsná zábrana, různě vysoká izolace a hydroizolace. Tyto prvky mohou mít různé modifikace ale princip je stejný. Skladba je vždy určena projektem s ohledem na její určení, provozní vlastnosti, životnost a cenu. Jako hydroizolace se používají dva základní materiály, asfaltové pásy a PVC fólie. Životnost těchto krytin je uvedena zde https://nasestrechy.cz/skutecna-zivotnost-stresnich-krytin/

Ploché střechy na rodinných domech se používají na moderních projektech, kde má projektant větší volnost a může vytvořit zajímavé a hlavně funkční stavby. Ploché střechy jsou levnější a lépe se izolují. Dnešní materiály dokáží vytvořit zajímavé kombinace s dlouhou životností. Například obrácená skladba střechy, zelená střecha, různé terasy, nebo umožňuje umístit na střeše ozdobné prvky a rostliny. Možností je opravdu mnoho. Jen se musí dbát na kvalitu provedené práce, protože případná netěsnost způsobí daleko větší škody než stejná závada na šikmé střeše.

Na malé stavby jako jsou pergoly, dřevníky, garážová stání nebo zahradní domky se dá použít cokoliv. Hlavním kritériem je spád střechy a cena. Na střechy s malým spádem použijeme asfaltové pásy, nebo PVC fólii. Tam kde je spád větší můžeme dát různé plechové krytiny typu Ruuki, asfaltové šindele nebo i tašky.

Střechu většinou děláme jednou za život a vyplatí se o ní více popřemýšlet. Nejde vždy jen o barvu krytiny a cenu, ale o její vhodnost na konkrétní objekt. Možnost údržby a hlavně životnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *