Pozor na kondenzaci u plochých střech

Problém s kondenzací vodních par se projevuje hlavně v zimním období. Je způsoben proniknutím teplého vzduchu z interiéru k nepropustné chladné překážce, kde se vysráží a v podobě kapek steče do interiéru. Vznikají tak situace kdy zákazník volá firmě, že do střechy zatéká, ale on je leden , už měsíc neprší, nesněží, tak jak tam může zatékat, že?

Jeden takový příběh se nám stal na ploché střeše s asfaltovými pásy. Jednalo se o část střechy na starém čtyřpatrovém domě, kde byl sklon střechy vytvořen trámy s malým sklonem a pod střechou tak vznikl malý prostor 40 – 60 cm, který nebyl zateplen. Jednalo se jen o výměnu starých asfaltových pásů za nové a majitelka nechtěla z finančních důvodů tento prostor zateplit. Provedli jsme tedy opravu střechy, půdu jsme odvětrali a předali hotové dílo. Střecha přestála všechny letní bouřky a přívalové lijáky, takže jsem ji považoval za dobře provedenou.

Jenže v únoru mi majitelka volala, že do střechy zatéká. Bylo mi to divné , když už měsíc mrzlo. Po kontrole střechy jsem nenašel, žádnou díru ani prasklinu, střecha byla naprosto v pořádku. Pod střechou byl mokrý strop o průměru asi jeden metr. Vypadalo to divně a ze začátku jsem nemohl najít příčinu. Podotýkám, že přes střechu byly vyvedeny a dobře zaizolovány prostupy odvětrání kanalizace i kabely k anténě.

Všiml si toho až jeden zaměstnanec, v rohu místnosti byla schovaná trubka se starou kanalizací, která nepokračovala na střechu. Nedalo se nic dělat, otevřeli jsme střechu a našli trubku od staré kanalizace překrytou papírem, který vlivem teplého vlhkého vzduchu po čase shnil. Teplý vzduch z kanalizace tak kondenzoval na nové a chladné krytině. Vzniklá vlhkost stékala po vnitřní straně asfaltových pásů a vytvořila toto ,,zatékání”. Vyvedli jsme odvětrání nad střechu, osadili odvětrávací komínek a bylo po problému. Událost je stará asi 15 let a střecha je v pořádku.

Opravu jsme provedli zdarma, ale nedočkali jsme se ani poděkování. Paní majitelka, která vysvětlení příčiny zatékání nepochopila, si do dnes myslí, že na střeše byla prostě,,díra” a hotovo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *