Skutečná životnost střešních krytin

Zjistit skutečnou životnost střešních krytin není až takový problém, stačí se dívat kolem sebe a porovnávat. Staré tašky bobrovky jsou na střechách sto let a někdy i více. Životnost břidlicových střech určoval jen stav hřebíků, kdyby použili měděné, střecha by vydržela i dvě stě let. Ale to byly staré materiály, často kvalitnější než ty co používáme dnes. Současný trend jsou peníze a zisk. Materiály jsou navrhovány s určitou optimalizací, podle mě tak na 40 až 60 let. Kvalitní glazované tašky vydrží sice 100 let bez problému, ale v optimálním prostředí na odvětrané a dobře navržené a udělané střeše. Nebudeme se zde držet tvrzení výrobců a prodejců střešních krytin, ale reálných podmínek životnosti vycházející nejen z mé praxe více než 45 let.

Podmínky a vlastnosti hodnocených střech

Jako samozřejmé bereme v potaz, že všechny střechy byly provedeny kvalitně a podle tehdejších norem. Nedá se hodnotit stejná krytina provedená dobře a lajdácky. Rozdíl je podle mě až 50% životnosti. A to nemám na mysli jen občasné zatečení, ale existují i další důležité faktory jako odvětrání, izolace, použité materiály pod krytinou, umístění a kvalita kotevních prvků nebo nevhodný sklon střechy. Důležité je i jaká firma tuto střechu prováděla. O důležitosti dobrého výběru firmy jsme psali zde. Dalším důležitým faktorem životnosti střechy je prostředí ve kterém se střecha nachází. Je přirozené, že životnost střechy v čistém prostředí národního parku a průmyslové aglomerace nebude stejné.

Skutečná životnost střešních krytin

Skutečná životnost tedy nebude nikdy přesná, ale o přibližný odhad se můžeme pokusit.

  • Ploché střechy – PVC fólie 1,5 až 2mm 30 – 50let
  • Ploché střechy – asfaltové modifikované pásy typu Elastek 30 – 60 let
  • Asfaltové šindele – levné 10 – 25 let
  • Asfaltové šindele – kvalitní 25 – 50 let
  • Plechové střechy ocelové kotvené typu Lindab 30 – 50 let
  • Plechové střechy drážkované AL, TiZn, 50 – 100 let
  • Taškové střechy z pálené krytiny 70 – 100 let
  • Taškové střechy betonové 50 – 80 let
  • Skládané střechy Beronit (eternit) 40 – 60 let
  • Břidlice s měděným oplechováním 100 a více let

To je takový základní přehled životnosti střešních krytin. Velké rozdíly v životnosti krytin jsou dány její výrobní kvalitou, tloušťkou použitého materiálu a kvalitou provedení. Velice důležitá je také pravidelná kontrola a hlavně údržba střešní krytiny, ta dokáže prodloužit životnost střechy o 10 až 20 let.

Životnost klempířských prvků.

Je důležité si uvědomit, jak klempířské prvky ovlivňují životnost celé střechy. Samozřejmě, můžou se po čase vyměnit, ale je to zásah do střešního pláště a ten nemusí vždy dopadnout dobře. Jediné co jde bez problémů vyměnit jsou střešní pod okapní žlaby.

Jako příklad nevhodně použitého materiálu bych uvedl – oplechování komínu v kvalitní taškové krytině pozinkovaným plechem, který může být po třiceti letech na konci životnosti. Zde by měla být použita ideálně měď, nebo silnější Ti-Zn. Svůj účel splní i hliníkové oplechování v barvě, kterou potřebujeme.

Rekonstrukce střechy se provádí většinou jen jednou za život a zaslouží si trochu se nad ní zamyslet. Kvalitní krytina s vhodnými klempířskými prvky se vám odmění dlouhou životností. Střecha je přece jen koruna stavby, a měl by na ní být hezký pohled.

1 komentář: „Skutečná životnost střešních krytin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *